2 yıllık üniversiteyi 8 yılda bitirmek

2 yıllık üniversiteyi 8 yılda bitirmek
5 dakikada okuyabilirsiniz. • Günlük • 13.09.2017 • 13:03 • 8.077 Okunma

Hepinize merhaba dostlar 🙂

Bugün sizlere üniversite maceramdan bahsetmek istiyorum. 2 yıllık üniversiteyi 8 yılda bitirmek gibi bir gayem yoktu zaten insanların okulu uzatma değil de çabuk bitirme gibi bir gayesi olur ama bu sefer çok garip şeyler oldu.Blogum açık olduğu sürece yazım burada anı olarak kalsın istedim ve sizlerle de paylaşmak istedim. Yıl 2009. Liseyi geçen yıl bitirdim. Bölümüm Kuyumculuk & Takı tasarımı.

O da ne yauv ?

Diyorsanız yeni sekmede sizi böyle alayım ..

Okulun konumu Beypazarı/ Ankara. Gidenler bilir beypazarı havuç lokumu, suyu, tatlısı ve kurusu ile meşhurdur kesinlikle tadın diyebilirim 🙂 Tatlı bir yer küçük ama şirin. Aktivite olarak benim zamanımda pek olanak yoktu günümüzde az da olsa mekanları mevcut. Sonuçta keyif çatmaya değil oraya okul okumaya gidiyoruz ..

Okul döneminde bölümüm ve becerilerim hakkında harika şeyler öğrendim. Üniversite hocalarım yönünden çok memnundum ve bugün eğer tasarımcı isem tüm hocalarımın emeği çok büyüktür ve azımsanmayacak kadar büyük işler gerçekleştirdik.

İlk dönemi bir şekilde geçtim ve ikinci dönemin başında edebiyat dersinde seçmeli konular alıp grup şeklinde araştırıp anlatım yapılmamız istendi. Biz grup olarak Mehmet Akif Ersoy’un hayatını seçmiştik ve bu konuların anlatılacağı gün okulda afiş hazırlanıp duvarlara asılması ve duyuru yapılması gerekiyordu. Sunumları okuldaki herkes dinleyebiliyor , katılabiliyordu.Ben o zamanlar pek meraklıyım

Grafik tasarım nedir, nasıl yapılır. Adobe Photoshop’da yeni yeni ufak ufak şeyler yapıyorum. Brushlar deniyorum bannerlar hazırlıyorum afiş tasarımını ben üstlendim ve o zaman ki becerilerime göre çok güzel bir afiş tasarladım. Bu afişi grup arkadaşlarım ve hocalarım çok beğendi ve tebrik etmişlerdi. O afişim nasıl olduysa bölüm hocamın masasına kadar gitmiş ve ( saygı değer hocam Gülhan G. ) bölüm hocam ” bu afişi kim tasarladı arkadaşlar ? Bana acilen ulaşabilir mi ” sorusunu tamamlamadan afişin hemen kenarına yazdığım adı görmüş ve beni yanına çağırmıştı.

İşte her şey o gün orada başladı 🙂 Okulun yakın zamanda bir kaç sergisi ve ilerleyen zamanlarda İstanbul’da gerçekleşecek olan CNR Expo & Tüyap Kuyumculuk fuarları için afişler, davetiyeler, broşürlere ihtiyacımız olduğunu ve benim bu işi yapabileceğime inandığını dile getirdiği an ben havalara uçmuştum…

Hiç bir deneyimim yok, daha CM bazında photoshop’ta işler yapmamışken okulun yanı sıra harıl harıl videolar izledim, örnekler yaptım ve kendimi çok kısa süre içerisinde hazırladım. Hocamla birlikte tek tek hepsini emin adımlarla yeni şeyler öğrenerek tamamladık ve her fuar, sergi ve etkinliklerde üst düzey insanlardan tebrikler alıyor başarılarımın tesadüf olmadığını ve azimin sonucu olduğunu duyuyordum. Bu beni daha çok hırslandırdı ve daha iyisini nasıl yapabilirim sorusunu sürekli tetikledi ..

Üniversitenizde size arkadaşı gibi davranıp daima ileriye sürükleyen kovalayan hocalarınız var ise dünyanın en iyi okulundasınız demektir. Hocalarınızın değerini bilin.

2 yılın sonunda bazı sebepler nedeni ile okulumu uzattım ve alttan dersler aldım. Okulun işlerine aynı şekilde devam ediyordum. Yaklaşık 5 farklı zaman diliminde üniversitenin en yüksek makamlarına kadar ulaşabilecek davetiyeler, başarı belgeleri ve daha grafik anlamında nice şeylere imza atmıştım.

Sonrasında gelelim başlığa 🙂 2 yıllık okulu uzattıkça uzattım oldu 3,4,5! Yaşım ilerledikçe askerlik endişelerim artıyordu ve okuldan çıkışımı bilerek almıyor alttan ders bırakıyordum. Artık dün itibari ile karar aldım ve staj dosyamı tamamlayıp okuluma ilettim. Tüm işlemler başladı ve sanırım ben diplomamı alıp mezun olacağım 😀

Evet bende sizin gibi şaşkınım ..

2009 girişli bir öğrencinin 2017 yılında mezun olabilmesi büyük başarı! Diploma notumda yanlış hatırlamıyorsam 3.50 😀 Fenada değil ..

Üstün okul geçiktirme belgesi ve oscar ödülü almam gerek ama ben talep etmiyorum .. Üniversiteden mezun olabilmek için yapılacak basit ama pratik olmayınca tökezlenebilecek işlemleri bir diğer yazımda sizlerle paylaşacağım eminim sizi bir çok zor durumdan kurtaracak ..

Diplomamı alır almaz, deliler gibi fotoğraflar çekip hemen duvarıma çerçeveleteyim. Şunu da demekten asla vazgeçmem; diploma sizin eğitim seviyenizi veya hangi işi ne kadar çok / az bildiğinizi asla belirlemez. 2 yıllık üniversiteyi 2 yılda bitirene de , benim gibi 8 yılda bitirene de aynı belgeyi veriyorlar biraz dikkatli düşünün ve elinizdeki kağıt parçasına güvenmeyin.

Ne kadar iyi şeyler yapıyorsanız onları göz önüne çıkartın. Belge / diploma sorularak işe alınıyorsanız belge kadar değer, ilgi, talep görürsünüz. Hayatta sahip olabileceğiniz en harika belge deneyimdir. Beceriler sonucu ortaya çıkan durum, işlevdir. Ne kadar düşünceli ve ince fikirli olduğunuzu yetenekleriniz doğrultusunda gösterebilirsiniz.

Diplomayı alınca ne mi yapıyorum ? Direk askerlik şubesine +2 yıl daha tecil ettiriyorum 🙂 Bu maceramı da bundan sonra ki yazılarımda okuyabilirsiniz.Bu anımı okuyarak bana eşlik ettiğiniz için çok teşekkür ederim 🙂 Cümlelerim biraz devrik ya da amacından sapmış olabilir kusura bakmayın. Bu yazım günlük kategorisinde burada kural, nizam yok olamazda. Benim gibi 2 yıllık üniversiteyi daha uzun şekilde bitirenler elbet vardır yorum alanına fikrinizi belirtirseniz yanlız olmadığımı bilmek beni mutlu eder ..

Bol pixelli günler dilerim, hoşcakalın!

Bu yazımı favorileri listene ekle

Bu yazımda illegal işlem ya da hatalı konulardan bahsettiğimi düşünüyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz

Etiketler

,

Bu yazımı sosyal ağlarda paylaşmak istermisin ?

Bu yazım hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Hakkı Cengiz (@hakkicengiz)

15 Eylül 2017 16:27 Cevapla

“Hayatta sahip olabileceğiniz en harika belge deneyimdir” lafına bittim. Bana kalırsa sen üni.de akademisyenliğe devam edip sende öğrencilere çok güzel yön verir ve katabilirsin.


Hasan

21 Mayıs 2018 05:53 Cevapla

2 senelik myo okuyorum benimde uzadı lakin korkum var 4 veya 5. olursa okuldan atılırım diye bu sistem nasıl oluyor acaba


Yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?
Benzer yazılarımı da okuyabilirsiniz