Tam Benim Tipim

Tam Benim Tipim
4 dakikada okuyabilirsiniz. • Genel • 20.12.2017 • 13:08 • 1.087 Okunma

Tünaydın! Gününüz umarım güzel geçer ve dünyanın karmaşası içerisinde başınıza gelebilecek olan ufacık şeyler sizi mutlu eder.Dün aldığım karar neticesi ile ” Her gün 45 dk kitap okuyacağım. ” hedefime başladım.Kitabımın adı ” Tam Benim Tipim “. Bugün kü makalemin spoilerini vermiş oldum keyifli okumalar..

Dün ” 2018 yılında da zinciri kırma! ” yazım üzerine yeni hedefler belirttiğimi blogumda yazmıştım. Artık her gün blogumda alanım, hobilerim ve diğer güncel konular hakkında bir blog yazısı kesin görebileceksiniz. Artık yazıyorum çünkü günler, aylar, yıllar hızlıca geçiyor ve geride hiç bir şey bırakmadığımı düşünüyorum. Geçmişe ait hatırlanacak bir çok şey yaşıyoruz fakat bunları sadece fotoğraflıyoruz ya da videoya çekiyoruz.

Peki neden yazmıyoruz ? Bir olayı, duyguyu, düşünceyi en iyi temsil eden şeyler bence el yazımız ile kağıda döktüğümüz cümleler değilmidir ? Bir şeyi yazmak tekrar düşünmek, tekrar algılamak ve idrak etmektir. Bazı insanlar anladığını yazarak öğrenir ve bazıları ise okuyarak.

Teknoloji dünyasını hepimiz az çok biliyoruz. Bilgiler deniz derya akıp gidiyor ve bilgiye ulaşmak artık çok kolay. Kütüphane neredeyse yok denebilecek kadar azaldı. Çünkü merak ettiğimiz kelimeyi Google’de aradığımızda önümüzde milyarlarca kaynak getiriyor ve doğru bilgiye erişmek için sürekli okuyup araştırıp onaylama çabasına giriyoruz.

Eğer tasarım dünyasının her hangi bir segmentinde okuyor, çalışıyor ya da yeni başlayacaksanız bu kitabı ne yapıp edip alın ve hemen okumaya başlayın. Fiyatı oldukça uygun 19,50 TL ye bulabilirsiniz.Kitap font dünyası hakkında hemen hemen her şeyi anlatıyor ve harika bir konsepte sahip diyebilirim. Henüz 35. sayfasındayım ama hemen akşam olsa da kitabı yarılasam diye sabızsızlanıyorum. Kitap içerisinde dünyada başarı ve kabul görmüş, tasarımcıların en sık kullandıkları fontların isimleri ve birebir font tipleri ile birlikte okumak ayrı bir şahane, ayrı bir tat veriyor.

Kitabın ilk sayfasında dünyada kabul görmüş en iyi fontların olduğu periyodik font çizelgesi var. Bunu sizin ve kendim için araştırdım ve temin ettim. Bu font çizelgesini indirin ve odanızın bir duvarına asın. Emin olun size çok şey kazandıracak. Görüntüsünü hemen aşağıya ekliyorum ve hemen buraya tıklayıp büyük formatını indirebilirsiniz. A4 ya da tavsiyem A3 yatay olarak bunun çıktısını alabilirsiniz.

Size çok az spoiler vermek istiyorum bu büyüyü sanırım bozmaz. Kitabın ilk sayfalarında yazı tiplerinin nasıl başladığını ve nasıl geliştiğini anlatıyor. Ve o siyah kazak mavi kot pantolonlu adam bir kere daha karşımıza çıkıyor. Evet, doğru tahmin ettiniz Steve Jobs Kitabın bir sayfasından alıntılıyorum ” Üniversiteden ayrıldıktan on yıl sonra , ilk Macintosh bilgisayarını tasarladı ve bu makinede kimsenin aklına gelmemiş olan bir şey yani çok sayıda font vardı. Times New Roman ve Helveltica gibi bilinen yazı karakterlerinin dışında yeni font tasarımları getiren Jobs, onların görünümlerine ve adlarına da özen gösterdi. Chicago ve Toronto gibi sevdiği şehirlerin adlarını vermişti yeni fontlara. Her birinin on yıl önce öğrendiği kaligrafi kadar dikkat çekici ve güzel olmasını istiyordu, zaten fontlardan en az iki tanesi, Venice ve Los Angales, el yazısı gibi görünüyordu. İşte bu bir şeylerin başlangıcı oldu. ”

Evet, tasarım dünyasında font tipi akımını Steve Jobs başlatmış. Apple ilk iPod’lara kadar Chicago’yu kullanmış.

Orjinal chicago hakkında wikipedia’dan makale bulabilirsiniz.Şu an bu fontu çoğumuz beğenmiyoruz evet çok garip duruyor bu ama bu font, şu an hayranlık duyduğumuz fontların baş tacı. Daha sonra alanında uzman olduğunu düşünen kaligrafi ustaları, mimarları oturdu ve dünyayı sarsacak fontları tasarlamaya ve üretmeye başladı.Kitabın içerisinde Comic Sans hakkında tüm sırlar yer alıyor diyebilirim.

Font tasarımın en önemli unsurudur. Bir font tasarıma bambaşka bir anlam yükleyebilir. Font; güldürür, eğlendirir, ağlatabilir ve sizi korkutabilir. Fontların da kimlikleri ve cinsiyetleri olduğunu düşünüyorlar ben de buna katılıyorum 🙂 Peki biz tasarımcılar font seçimi yaparken nelere dikkat ediyoruz ? Bu konuda başka bir makale olabilir çünkü derin bir konu .. O makaleye erişene kadar beklemek yerine siz de hemen tasarımınıza en uyumlu fontu benim ve binlerce insanın kullandığı dafont.com adresinden erişebilirsiniz. Bu platform benzeri binlerce site var fakat ben içlerinden en sade, en temiz olanı tercih ediyorum.

Apple’nin dahisi Steve Jobs’a tekrar teşekkür ediyorum. Bu akımı başlatmış olması ve tasarım dünyasına yeni bir soluk getirmesi neticesi ile bugün bir font kullanarak para kazanabiliyoruz. İçinde yaşadığımız dünya hakkında şikayet etmeyi artık bırakalım ve lütfen bir şeyleri değiştirmeye başlayalım. Bu bilim adamı olmayı gerektirmez.

Unutmayın ki biz değişirsek dünya değişir ve bilgi güçtür paylaştıkça büyür.

Bol pixelli günler dilerim,
Saygılarımla.

Bu yazımı favorileri listene ekle

Bu yazımda illegal işlem ya da hatalı konulardan bahsettiğimi düşünüyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz

Etiketler

, ,

Bu yazımı sosyal ağlarda paylaşmak istermisin ?

Bu yazım hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Berat Aktepe

20 Aralık 2017 16:59 Cevapla

Teşekkürler önerileriniz için. Gayet başarılı bir yazı…


Yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?
Benzer yazılarımı da okuyabilirsiniz

Global düşün ve harekete geç

Global düşün ve harekete geç

Genel • 23.12.2017 • 15:22 • 963 Okunma

Hepinize mutlu hafta sonları dilerim .. Bugün kü makalemde ne iş yaparsanız yapın, hangi mecraya ürün veya hizmet satarsanız satın […]