Fontface Ninja

Fontface Ninja
3 dakikada okuyabilirsiniz. • Araçlar & Fikirler, Teknoloji İpuçları • 28.12.2017 • 16:44 • 1.924 Okunma

Hepinize merhaba arkadaşlar. Bugün yine tasarımcılar ve html css kısaca front ve back end geliştiricilerin epey fazlasıyla kullanabileceği tarayıcı eklentisi Fontface Ninja tanıtacağım. Bir çoğumuz Google Chrome kullanıyoruz fakat Chrome yanı sıra Safari ve Firefox içinde geliştirmişler.

Peki nedir bu Fontface Ninja ?

Web sitelerini gezerken bazı fontlar aşırı fazla hoşumuza gider ve ” Acaba adı ne ? ” gibi sorular aklımızı kemirir. İşte tam bu sırada Fontface Ninja keskin kılıcını çıkartıp tarayıcıyı ortadan ikiye! yok yok 🙂 Öyle bir şey yok ..

Site üzerinde gezinirken eklentiye bir kere tıklıyoruz ve merak ettiğimiz metin üzerine getiriyoruz. Fontface Ninja anında fontun adını bize söylüyor.

Ve live olarak fontu denemenize imkan sağlıyor. Fontu temin ettikten sonra ne yazmak istiyorsanız bu şekilde aşağıdaki kutucuğa yazıp test edebiliyorsunuz. Free fontların yanı sıra Premium yani ücretli fontlarıda bulup tespit edebiliyor.

Eğer font Fontface Ninja alt yapısında bulunuyor ise satın alma linkini veya ücretsiz lisansa sahip ise indirme linkini verebiliyor.Sağ üst kısımda açılan alanların ne işe yaradığını maddeler halinde izah edeyim ;

  • 1. Alan test için yazdığınız kelimenin, cümlenin font boyutunu ayarlamanızı sağlıyor
  • 2. Alan yine aynı şekilde test için yazdığınız cümlenin font genişlik yani aralıklarının mesafesini belirlemenize olanak sağlıyor.
  • 3. Alan rastgele kelimeler getirerek fontun nasıl durduğunu ne gibi hisler uyandırdığını görebiliyorsunuz.
  • Ve 4. en sağdaki alan sitede o anda o font hangi renk ise onun renk HEX kodunu veriyor.

Bu eklentiye rastladığım günden beri aktif olarak popüler sitelerde kullanıyorum. Bu arada bazı sitelerde göstermiyor olabilir çünkü popüler siteleri ve popüler analizleri sonucu bir kütüphane ( veri tabanı ) oluşturduklarını düşünüyorum.

Eklentisi kadar kendi siteside harika olan Fonface Ninjayı hemen buraya tıklayarak inceleyebilir ve ardından kullandığınız tarayıcıya göre indirebilirsiniz. Fakat ben direk indirmek isteyenler için ayrı ayrı linklerini makaleme ekliyorum.

Google Chrome kullananlar için eklenti indirme linki Safari kullananlar için eklenti indirme linkive son olarak Firefox kullananlar için buradaki eklenti indirme linklerinden indirip hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Böylesi güzel bir aracı hayal edip, harekete geçip yazıp insanlığa paylaştıkları için Fonface Ninja ekibine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Tabi onlar Türk değiller ve Türkçe bilmiyorlar o yüzden birazdan ingilizce teşekkür metnini yazayım belki bir gün bu konuya denk gelirlerse haberleri olsun 🙂

Thank you Fontface Ninja!

” I would like to extend my sincere thanks to the Fonface Ninja team for imagining such a beautiful vehicle, moving and writing and sharing it with humanity. ”

Bugünkü makalem için bana ayrılan sürenin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Blogumda ki yazılar için çok güzel geri bildirimler alıyorum bu konuda ki ilginizden ötürü çok teşekkür ediyorum. Hemen hemen her gün 1 makale yazmaya gayret ediyorum ve bildiklerimi paylaşarak daha fazla fikire tohum serpmeye çalışıyorum, umarım faydalı oluyordur ..

Yarın başka bir konu hakkında görüşmek üzere, hoşçakalın. Bol pikselli günler!

Bu yazımı favorileri listene ekle

Bu yazımda illegal işlem ya da hatalı konulardan bahsettiğimi düşünüyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz

Etiketler

, , , ,

Bu yazımı sosyal ağlarda paylaşmak istermisin ?

Bu yazım hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?
Benzer yazılarımı da okuyabilirsiniz

Responsiveht.ml – Sitenizin responsive durumunu kontrol edin

Responsiveht.ml – Sitenizin responsive durumunu kontrol edin

Araçlar & Fikirler • 25.01.2018 • 14:01 • 2.304 Okunma

Hepinize merhaba arkadaşlar .. Biliyorum uzun zamandır blogum ile ilgilenemedim. Uzun çabalar sonunda hayal ettiğim ve kodlamasını bitirdiğim projeleri tek […]

Pen Tool kullanımını geliştiren araç : The Bézier Game

Pen Tool kullanımını geliştiren araç : The Bézier Game

Araçlar & Fikirler • 17.01.2018 • 14:43 • 2.353 Okunma

Merhabalar, çok değerli blog okurlarım, Umarım iyisinizdir şayet ben iyi olmaya çalışıyorum 🙂 2 Gündür yoğunluktan dolayı makalemi yazamıyorum ama […]

Pattern Krallığı – Subtle Patterns

Pattern Krallığı – Subtle Patterns

Araçlar & Fikirler • 12.01.2018 • 14:32 • 2.204 Okunma

Selamlar dostlar, Hepimizin Cuma’sı mübarek olsun inşallah.. Bugün tasarımlarınızda kullanabileceğiniz harika patternlerin olduğu platform Subtle Patterns yeni platform adı Toptal’den bahsetmek […]