WordPress’te özel arama kutusu yapalım

WordPress’te özel arama kutusu yapalım
2 dakikada okuyabilirsiniz. • Wordpress İpuçları • 08.02.2018 • 11:28 • 239 Okunma

Merhabalar ..

Bugün yine WordPress kategorisinden devam edelim. Çünkü bahsettiğim ipuçları minik fakat işlerinizi ve site içeriğini güzelleştirebilecek konular diyebilirim. Bugün sizlerle Wordpress’te özel arama kutusu yapalım.

WordPress Arama kutusu nedir ?

WordPress site içi arama kutusu diyebiliriz.Bu arama kutusu aranan kelimeye göre sizlere sonuç verir. Aranan kelimenin WordPress yazı başlığında veya içeriğinde olması yeterlidir. Aşağıda paylaştığım mini kod sayesinde temanızın içerisinde dilediğiniz yerde bu arama kutusunu kullanabilirsiniz. Biraz html, css bilginiz ile bu formu özelleştirebilirsiniz. Mesela benim temamda sol üst kısımda bulunuyor siz dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

WordPress arama kutusu kodlarına gözatın

WordPress codex kütüphanesinden temin ettiğim kodu biraz özelleştirdim hemen aşağıdan temin edip temanızda deneyebilirsiniz. Arama işlemini formdan değer geldiğinde başlatıyor. Normalde WordPress get komutu yolu ilse ?s=keywords formatında kullanıyor. Ben de bu formatta kullanıyorum fakat siz GET yerine POST’ta kullanabilirsiniz. Form methodunu POST yapmanız durumunda var olan sayfada sorgu yapar ve sonuçları size getirir. Koda gelelim …

Kodları kopyaladıp wordpress sitenizde test edebilirsiniz. Form işlemi ile kullanıcıdan bir değer alıyoruz. Yani site içerisinde aramak istediği kelimeyi form methodu ile alıp WP Query komutlarımız ile veri tabanı içerisinde sorguluyoruz. Eğer sonuç var ise ul – li html kodları formatında listeliyoruz.

Bu görünümleri html,css bilgileriniz ile güzelleştirebilirsiniz. Ben default kod paylaşıyorum fakat yukarda da bahsettiğim gibi binlerce opsiyon yapabilirsiniz. Biraz PHP bilginiz ile gizliden POST edebilirsiniz. Şu anda GET komutu kullandığımız için siteadresi.com?s=aranankelime formatında görünecektir.

Arama sonuçları aynı sayfada!

Normalde form kodu içerisine action=”” belirtseydik arama sonuçlarını search.php içerisinde görebilirdik. Fakat benim paylaştığım kodda kodu nereye eklerseniz sorgulamaları o sayfada yapabilirsiniz. Kod kullanımında karşılaştığınız tüm sorunları benimle paylaşmaktan lütfen çekinmeyin.

Bu yazımı faydalı buluyorsanız hemen şimdi aşağıda bulunan sosyal ağlarda paylaş butonlarını kullanarak daha fazla kişiye erişebilmemi sağlayabilirsiniz.

Bir sonra ki makalemde görüşmek üzere kendinize iyi bakın, hoşçakalın ..
Bol pixelli günler dilerim, saygılarımla.

Bu yazımı favorileri listene ekle

Bu yazımda illegal işlem ya da hatalı konulardan bahsettiğimi düşünüyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz

Etiketler

, , , ,

Bu yazımı sosyal ağlarda paylaşmak istermisin ?

Bu yazım hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?
Benzer yazılarımı da okuyabilirsiniz

WordPress dosya yükleme limitinizi arttırın

WordPress dosya yükleme limitinizi arttırın

Wordpress İpuçları • 06.02.2018 • 11:52 • 214 Okunma

Merhabalar, bugün yine günlerden WordPress.. Bazı zamanlar sıklıkla karşılaştığım probleme çözüm buldum ve paylaşmak istedim. WordPress sitelerimizde bazen çok büyük […]

WordPress’te en çok yorum alan yazıları listeleyin

WordPress’te en çok yorum alan yazıları listeleyin

Wordpress İpuçları • 05.02.2018 • 11:16 • 275 Okunma

Hepinize merhabalar çok değerli blog okurlarım 🙂 Bugün WordPress sitelerinizde kullanabileceğiniz çok minik ama çok faydalı bir kod paylaşmak istiyorum. […]

WordPress yazılarınız için Okuma Süresi eklentisi

WordPress yazılarınız için Okuma Süresi eklentisi

Wordpress İpuçları • 18.01.2018 • 14:36 • 380 Okunma

Merhaba arkadaşlar, yağmurlu bir günden selamlar 🙂 Bugün kendi blog sitem için araştırmış ve kaynaklar dahilinde en pratik şekilde yazmış […]