WordPress AdBlock tespit kısakodu

WordPress AdBlock tespit kısakodu
2 dakikada okuyabilirsiniz. • Wordpress İpuçları • 08.09.2017 • 22:13 • 1.478 Okunma

Hayırlı günler, okurlarım 🙂 WordPress için gerekli olabileceğini düşündüğüm basit bir kısa kod yazayım dedim kendi projelerimde kullanıyorum sizinde kullanabileceğinizi düşündüm. Hemen işlem işlem ilerleyelim ve kısa kodumuzu ( shortcode ) tamamlayalım. HTML ve Javascript kısımlarını bu vatandaş yazmış sağolsun ..

Peki bu kısa kod ne işe yarar ?

Yazı içerisinde, sitenin her hangi bir yerinde reklam eklediğinizde eğer ziyaretçinin tarayıcısında adblock var ise tespit eder ve belirleyeceğiniz adrese yönlendirme yaparak Adblock eklentisini pasif hale getirmeniz gerektiğini dile getirir. Ben iki tip versiyonunu yazacağım. İlk versiyon alert yani ekrana hata mesajı vererek bildirecek. İkinci tip ise belirttiğimiz bilgilendirme sayfasına yönlendirecek. Adblock bazı reklamları engellemiyor bu durumu göz önünde alarak kullanabilirsiniz.

# 1. Metin Uyarısı Yöntemi

Kısa kodumuzu oluşturuyoruz ve eğer alert formatını kullanmak istiyorsak aşağıdaki kodları functions.php içerisine ekliyoruz.

Kodu ekledikten sonra yazı yazdığımız editör içerisine aşağıdaki gibi dilediğiniz yerine reklam ekleyebilirsiniz.

Eğer başarılı çalışır ise sitenizin üstünde alert kodu kendini gösterecektir. Kodları kendi style düzeninize göre düzenleyebilirsiniz.

Hemen test edelim, şu an bu yazının içerisine ben reklam görseli koydum eğer göremiyorsanız alert ekranı gelmiştir. Görebilmek için adblock eklentinizi hemen pasif hale getirin ve görüntüleyin..

# 2. Uyarı sayfasına yönlendirme Yöntemi

Eğer adblock kapatmalısınız formatında hazırladığınız özel bir sayfa var ise ve ziyaretçinizi oraya yönlendirerek bilgilendirmek istiyorsanız aşağıdaki kodları functions.php içerisine ekliyoruz.

Site adresinizi kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Örnek kısakodumuz aşağıdaki gibidir ..

Bu kısa kodumuzu kullandığımızda ise belirtmiş olduğumuz uyarı sayfasına bizi yönlendirecek ve bilgi verecek. Kodlar sitenizde çalışmayabilir adblock kendini her daim güncelleyen bir sistem. Eklediğiniz banneri tespit etmeyebilir bunu tekrar belirtiyorum 🙂 Günümüzde Google dahil youtube ve diğer kanalları için adblock’un ve diğer eklentilerin reklamları engelleyemeyeceği sistemler geliştirdiğini hepimiz biliyoruz. Bu konuda yazdığımız kod bir nebze sitenizin ve gelir modellerinizi sırtlamış oluyor.

Test edemiyoruz, çünkü burada test edersem doğrudan yönlendirdiğim adrese gidecek. Bu nedenle bu testi bu sayfadan yapabilirsiniz.Kullanım sonrası karşılaştığınız tüm olumlu – olumsuz problemlerinizi yorum kısmından benimle paylaşmayı ihmal etmeyin.

Bir başka wordpress ipucunda görüşmek üzere hoşçakalın, bol pixelli günler dilerim 🙂

Bu yazımı favorileri listene ekle

Bu yazımda illegal işlem ya da hatalı konulardan bahsettiğimi düşünüyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz

Etiketler

, , ,

Bu yazımı sosyal ağlarda paylaşmak istermisin ?

Bu yazım hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Sinan duran

13 Eylül 2017 11:08 Cevapla

Güzel bir yazı olmuş. Sitemde kullanacağım tesekkurler.


Yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?
Benzer yazılarımı da okuyabilirsiniz

WordPress sitelerinizde SSL sertifikanızı aktif edin : Really Simple SSL

WordPress sitelerinizde SSL sertifikanızı aktif edin : Really Simple SSL

Wordpress İpuçları • 05.04.2018 • 13:34 • 1.749 Okunma

Merhabalar değerli okurlarım.. Bugün yine WordPress ipuçları serimizden devam etmek istedim. Really Simple SSL eklentisi sayesinde SSL sertifikanızı anında aktif edip […]

WordPress üyeye ait yorum sayısını göstermek

WordPress üyeye ait yorum sayısını göstermek

Wordpress İpuçları • 02.04.2018 • 13:34 • 5.752 Okunma

Sevgili blog okurlarım. Hayırlı pazartesiler dilerim. Uzun zamandır bloguma zaman ayıramıyorum fakat gün içerisinde karşılaştığım sorunları not ederek bu konuda […]

WordPress’te özel arama kutusu yapalım

WordPress’te özel arama kutusu yapalım

Wordpress İpuçları • 08.02.2018 • 11:28 • 4.141 Okunma

Merhabalar .. Bugün yine WordPress kategorisinden devam edelim. Çünkü bahsettiğim ipuçları minik fakat işlerinizi ve site içeriğini güzelleştirebilecek konular diyebilirim. […]