WordPress 2 aşamalı giriş sistemi ( Geçici Anahtar Kodu )

WordPress 2 aşamalı giriş sistemi ( Geçici Anahtar Kodu )
3 dakikada okuyabilirsiniz. • Wordpress İpuçları • 13.09.2017 • 18:59 • 1.650 Okunma

Hepinize merhaba arkadaşlar 🙂
Bugün daha önce bir projemde kodladığım WordPress 2 aşamalı giriş sistemi yazacağız. Bu kodumuz sitemizin güvenliğini 4 seviye güçlendirebilecek.Eğer web sitemizi 1 kişi kontrol edip giriş yapıyorsa bu yöntem tam sizin için biçilmiş bir kaftan diyebilirim. Yani çoklu üyelik sistemlerinde pek önermem fakat kurumsal wordpress siteleriniz ya da yönetimi sadece size ait siteleriniz için sorunsuz kullanabilirsiniz.

WordPress girişleriniz için ne gibi güvenlik tedbirleri alıyorsunuz ?

Bu dersi yazılı olarak yapacağım ve sonrasında vakit buldukça videolu ders formatına dönüştüreceğim o yüzden takipte kalın 🙂

Aşama aşama kod blokları ve amaçlarını açıklayacağım.

1.İşlem ziyaretçilere wp-admin – wp-login sayfalarını kullanıma kapatmamız ve doğrudan web sayfamızın ana sayfasına yönlendirmemiz gerekiyor . Aşağıdaki kodumuzu functions.php içerisinde uygun bir yere yapıştırıyoruz.

Bu kod sonrası benim sitem ve sizin sitenize wp-admin wp-login.php ve diğer tüm sorgulara erişim engellenmiş durumda olur ve bu linklere girdiğinizde sizi ana sayfa’ya yönlendirir.

2. işlem yapacağımız özel sayfa sayesinde giriş sayfamızın linkini sadece biz bileceğiz ve dilediğimiz an bu yolu ( linki ) değiştirebileceğiz.

Bunun için hemen page-privacy-login.php adında bir sayfa oluşturup hemen içerisine aşağıdaki kodların tamamını yazıyoruz. Sayfamızın adını dilediğimiz zaman değiştirebiliriz.Kodları kendi temanıza, style.css dosyanıza göre şekillendirebilirsiniz.

PHP sayfamızı oluşturduktan sonra FTP’mize atıp yeni sayfa ekle deyip sağ kısımdaki kutucuklardan Sayfa Özellikleri ve şablondan ” İki Aşamalı Giriş Sayfası ” isimi olanı seçip yayınlıyoruz.Bu sayfanın içeriğinde neler var hemen maddeler halinde anlatayım.  • Bugünün tarihini gün ay yıl olarak değişkene atadık.
  • Sitedeki iki aşamalı sorgu olayı burada başlıyor ve geçici anahtar kodumuz bugünün tarihi olacak. Giriş formundan önce bize bugünün tarihini soracak bugünün tarihini xx.xx.xxxx formatında girdiğimizde değişkendeki değer ile karşılaştırıp bize giriş formunu getiriyor.
  • Bu değişken yerine başka şeylerde koyabilirsiniz. Örneğin saat, dakika, saniye ya da belirleyeceğiniz bir kelime olabilir.

Benim oluşturduğum sayfada hemen buradan test yapabilirsiniz. Form gelecek fakat kodları sildim yani giriş yapmayı denemeyin çünkü pasif haldeler .. Fakat siz de sorunsuz çalışacaktır. Benim yazdığım bu sistemde geçici kodu günün tarihi olarak belirledim ( gün.ay.yıl ) tekrar bahsediyorum siz bu değişkene dilediğiniz herşeyi atayabilirsiniz.

Tüm işlemleri sırası ile doğru yaptıysanız artık sadece size özel bir giriş sayfanız oluşturuldu demektir.. Artık sitenize wordpress bilen kişiler giriş sorgusu gönderemez, deneme yapamazlar.

Özellikle kurumsal firmalara bu şekilde kodlama yaparsanız güvenliği 2 katına çıkarmış olursunuz. Hiç bilmediğiniz eklentileri ( popüler bile olsa ) kullanmamaya özen gösterin. 10 satır kod ile işlemlerimizi yaptık.

İşlem sırasında karşılaştığınız her türlü problemi yorum alanına yazın çözümü birlikte arayalım.. Bugün kü wordpress ipucununda sonuna geldik 🙂

Faydalı gördüğünüz yazılarımı paylaşarak daha çok insana erişebilmemi sağlayabilirsiniz.
Teşekkürler, bol pixelli günler dilerim!

Bu yazımı favorileri listene ekle

Bu yazımda illegal işlem ya da hatalı konulardan bahsettiğimi düşünüyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz

Etiketler

, , ,

Bu yazımı sosyal ağlarda paylaşmak istermisin ?

Bu yazım hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Aslan

8 Ekim 2017 19:56 Cevapla

çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Biraz tasarımsal olarak geliştirilse çok daha iyi olur


Gökhan

23 Kasım 2017 22:52 Cevapla

Merhaba Gökhan Bey.
Uzun zamandır böyle bir şey arıyordum, fakat ne yalan söylim bir şey anlamadım. anlatılanları yapmaya çalıştım ama bir türlü olmadı, yapamadım. Sorun benden kaynaklanıyor çünkü wordpress’te yeniyim. Sizden ricam eğer mümkünse veya daha önceden varsa bu konuyu videolu olarak anlatmanız mümkünmü acaba? Eminim ki o zaman benim gibi wordpress’te acemi olanlar için çok daha faydalı olur diye düşünüyorum. Şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.


Yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?
Benzer yazılarımı da okuyabilirsiniz

WordPress sitelerinizde SSL sertifikanızı aktif edin : Really Simple SSL

WordPress sitelerinizde SSL sertifikanızı aktif edin : Really Simple SSL

Wordpress İpuçları • 05.04.2018 • 13:34 • 1.749 Okunma

Merhabalar değerli okurlarım.. Bugün yine WordPress ipuçları serimizden devam etmek istedim. Really Simple SSL eklentisi sayesinde SSL sertifikanızı anında aktif edip […]

WordPress üyeye ait yorum sayısını göstermek

WordPress üyeye ait yorum sayısını göstermek

Wordpress İpuçları • 02.04.2018 • 13:34 • 5.753 Okunma

Sevgili blog okurlarım. Hayırlı pazartesiler dilerim. Uzun zamandır bloguma zaman ayıramıyorum fakat gün içerisinde karşılaştığım sorunları not ederek bu konuda […]

WordPress’te özel arama kutusu yapalım

WordPress’te özel arama kutusu yapalım

Wordpress İpuçları • 08.02.2018 • 11:28 • 4.141 Okunma

Merhabalar .. Bugün yine WordPress kategorisinden devam edelim. Çünkü bahsettiğim ipuçları minik fakat işlerinizi ve site içeriğini güzelleştirebilecek konular diyebilirim. […]